سوالات متداول

1- چطور متوجه شوم کم شنوا هستم وبه سمعک نیاز دارم؟

چنانچه هر یک از علائم ذکر شده در بخش علائم افت شنوایی در مورد شما صدق می کند احتمالا” کم شنوا هستید و لازم است به ادیولوژیست مراجعه نمایید.

2- چرا سمعک برای دو گوش بهتر از یک گوش است؟

برای افرادی که در هر دو گوش مشکل شنوایی دارند ،استفاده از دو سمعک بهتر از استفاده از یک سمعک است. مزایای استفاده از دو سمعک عبارتد از: توانایی جهت یابی اصوات بهتر می شود فهم گفتار در محیط های پر سر و صدا بهبود می یابد صداها بهتر و راحت تر شنیده می شوند درک گفتار در مکالمه های گروهی افزایش می یابد کیفیت صدا بهتر می شود.

شنوایی دو گوشی
شنوایی دوگوشی

3- فایده استفاده از یک سمعک چیست؟

استفاده از سمعک مانع از محرومیت شنیداری فرد می شود زیرا در صورت عدم استفاده از سمعک به تدریج مغز، توانایی پردازش صدا را از دست می دهد و مشکلات ناشی از کم شنوایی مانند درک پایین گفتار، مشکل جهت یابی و ….. برای فرد کم شنوا باقی می ماند. بنابراین استفاده از یک سمعک در مقایسه با عدم استفاده از سمعک باعث شنوایی بهتر می شود.

4- طول عمر باتری سمعک چقدر است؟

طول عمر باتری به نوع سمعک و مدت زمان استفاده ازآن بستگی دارد. باتری های سایز 10 که بیشتر برای سمعک های داخل گوشی استفاده می شوند ، حدودا 5 روز طول عمر دارند و باتری های بزرگ تر عمر بیشتری دارند.

5- چه عواملی باعث سوت زدن سمعک می شود؟

سوت زدن سمعک اغلب به این دلایل ایجاد می شود که عبارتند از: انباشته شدن جرم درگوش عدم جاگذاری صحیح قالب یا سمعک در گوش ایجاد ترک یا شکاف در قالب گوش تغییر در میزان کم شنوایی و نیاز به تنظیم مجدد سمعک در مواردی که سوت سمعک با تنظیم قابل رفع است،برای حل این مشکل به کارشناس خود مراجعه نمایید.

6- ارزیابی شنوایی نوزادان از چه سنی قابل اجرا است؟

شنوایی کودکان
شنوایی کودکان

غربالگری شنوایی نوزادان به دلیل اهمیتی که دارد در بدو تولد (قبل از ترخیص از بیمارستان) انجام می شود. چنانچه شما کودکی دارید که در بدو تولد مورد ارزیابی شنوایی قرار نگرفته لازم است در اولین فرصت برای این امر مراجعه نمایید.

7- آیا غربالگری شنوایی نوزاد در بدو تولد کفایت می کند؟

غربالگری شنوایی در بدو تولد برای بررسی مشکلات مادرزادی شنوایی است،اما از آنجا که عوامل متعدد بعد از تولد باعث بروز کم شنوایی اکتسابی می شود و نیز برای کنترل کم شنوایی های تاخیری لازم است تا 2 سالگی چند مرحله غربالگری شنوایی تکرار شود.

8- آیا کاشت پروتز گوش میانی(سمعک قابل کاشت) برای کودکان و اطفال هم امکان پذیر است؟

خیر،درحال حاضر استفاده از پروتز کاشت گوش میانی برای بزرگسالان(افراد بالای 18 سال) تایید شده است و اطفال و کودکان را دربر نمیگیرد.

9- چه میزان افت شنوایی در کودکان واطفال منجر به آسیب گفتار وزبان می شود؟

نوزادان و اطفال در سن زبان آموزی و یادگیری گفتار هستند بنابراین کمترین میزان افت شنوایی(کم شنوایی ملایم) به دلیل محرومیت نوزاد از بعضی اصوات با شدت ملایم می تواندمنجر به اختلال در آهنگ گفتار و یادگیری برخی آواها شود. از این جهت هر میزان کم شنوایی(حتی ملایم) در مورد اطفال و نوزادان باید جدی گرفته شود تا مانع آسیب گفتار وزبان در آنها شود.

10- محدوده شنوایی (Hearing Range) انسان چقدر است؟

محدوده شنوایی محدوده فرکانس های قابل شنیدن توسط انسان است. محدوده فرکانس شنوایی انسان بین20تا 20.000 هرتز است. با وجود تفاوت های فردی به ویژه در فرکانس های بالا کاهش تدریجی محدوده شنوایی با افزایش سن طبیعی تلقی می شود.

11- وزوز (Tinnitus) چیست؟

وزوز گوش
وزوز گوش

وزوز واژه ای است برای تعریف درک صداتوسط فرد بدون وجود محرک صوتی در محیط یعنی فرد در گوش یا سر صدایی شبیه زنگ،سوت، باد ،همهمه و….را حس می کند بدون اینکه چنین صدایی در محیط وجودداشته باشد. وزوز ممکن است منقطع یا ممتد باشد. به صورت تک صدا یا مجموعه ای از چند صدا شنیده شود و شدت آن کم باشد یا بسیار زیاد. به هر حال وزوز بیماری محسوب نمی شود بلکه یک علامت هشدار دهنده است که برای ارزیابی بیشتر لازم است به پزشک مراجعه شود.

12- کاشت حلزون برای چه افرادی مناسب نیست؟

– افرادی که باقیمانده شنوایی خوب دارند و با سمعک درک گفتار خوب دارند.

– افرادی که مدت زمان طولانی کم شنوایی عمیق داشته اند به دلیل اینکه عصب شنوایی ایشان تحریک نشده بنابراین به خوبی نمی تواند اطلاعات را به مغز منتقل کند.

– اگر کم شنوایی حلزونی نباشد، کاشت حلزون موثر واقع نمی شود.

– اگر وضعیت حلزون برای دریافت الکترود مناسب نباشد یا عصب شنوایی آسیب دیده باشد.

– مشکلات پزشکی فرد مانع انجام بیهوشی شود

– حمایت خانواده به ویژه در مورد کودکان ناکافی باشد.

13- آیا امکان کاشت حلزون در اطفال (سنین کمتر از دو سال) وجود دارد؟

انجام کاشت حلزون در سنین پایین بسیار مناسب تر است، زیرا داشتن شنوایی لازمه رشد زبان و گفتار است و نتایج کاشت حلزون در کودکانی که زودتر کاشت شده اند بهتر است.

14- آیا با تجویز سمعک نیاز ارتباطی کودکان کم شنوا رفع می شود یا اینکه نیازمند آموزش است ؟

خیر تجویز سمعک به تنهایی برای رشد گفتار و زبان در اطفال و کودکان کافی نیست .از آنجا که کودکان کم شنوا – بسته به میزان کم شنوایی ایشان – در دریافت اصوات محیطی و گفتاری از راه شنوایی مشکل دارند، بنابراین مانند کودکان طبیعی قادر به یادگیری گفتار وزبان بدون آموزش نیستند. به همین دلیل پس از تجویز سمعک لازم است تربیت شنوایی و گفتار درمانی انجام شود تا علاوه بر رشد گفتار و زبان قادر به شناسایی و تشخیص انواع صدا باشند.

15- چگونه فرد استفاده کننده از سمعک می تواند با مشکلات ناشی ازنویز زمینه کنار بیاید؟

کسانی که از سمعک استفاده می کنند اغلب از از وجود نویز زمینه (سروصدای محیط) شکایت می کنند. بخاطر داشته باشید زمانی که شنوایی طبیعی داشتید هم در مواقعی نویز زمینه به یک مشکل مبدل می شد. در سمعک های قدیمی سعی بر این بود که با کاهش میزان صدا به حذف نویز کمک کنند اما نه تنها نویز را حذف نمی کردند بلکه میزان گفتار هم کاهش می دادند. اما در تکنولوژی جدید سمعک های دیجیتال، بر اساس راهبردهای پیچیده پردازش نویز (مانند بهره گیری از میکروفون جهت دار) میزان نویز به حداقل میرسد ضمن اینکه قابلیت درک گفتار هم افزایش می یابد.