سمعک چیست؟

سمعک چیست و چگونه کار می کند؟

سمعک ها اصواتی که وارد گوش می شوند را دریافت می کنند و آنها را مطابق با میزان و نوع افت شنوایی فرد پردازش کرده و سپس صدای پردازش شده و تقویت شده را به داخل گوش هدایت می کنند. تمامی این مراحل بطور آنی انجام می گیرد. در حقیقت انواع سمعک با تقویت صدا برای افراد کم شنوا، سبب می شود که این افراد قادر به شنیدن تمامی صداها باشند. بدین ترتیب افراد کم شنوا نیز می توانند به سادگی با دیگران ارتباط برقرار نموده و مانند هرکس دیگر در فعالیت های اجتماعی حضوری مستمر و مفید داشته باشند.

 

 سمعک ها در دو نوع دیجیتال و آنالوگ تولید می شوند.

سمعک آنالوگ و دیجیتال
ساختمان سمعک آنالوگ و دیجیتال

سمعک های آنالوگ

این نوع از سمعک در حقیقت ساده ترین نوع سمعک است. این سمعک امواج صوتی را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. در مرحله بعد، این سیگنال ها به آمپلی فایر ارسال می گردد. این نوع سمعک دارای امکان تنظیم صدا و همچنین کنترل زیر و بم بوده و تنها یک برنامه را می توان در آن ها تنظیم نمود.

در این سمعک ها همه ی صداها برای بیمار تقویت می شوند، یعنی سمعک قادر به تشخیص این موضوع نیست که کدام صداها نیاز به تقویت دارند و کدام صداها بی نیازند، که این امر میتواند کمی بیمار را اذیت کند.

امروزه از این نوع سمعک ها کمتر استفاده می شود.

سمعک های دیجیتال

بسیار پیشرفته تر از سمعک های آنالوگ هستند. در سمعک های دیجیتال از پردازشگرهای سیلیکونی برای پردازش صدا استفاده می شود. سیگنال های صوتی پردازش شده به اصوات شنیداری تبدیل شده و در سطوح مناسبی از صدا وارد گوش می شود.

قدرت پردازشی در این نوع سمعک ها به گونه ای است که بطور هوشمند می توانند تصمیم بگیرند که چه صداهایی نیاز به تقویت داشته و چه صداهایی نیاز به کاهش دارد مثلا نویزهای محیطی و آلودگیهای صوتی می توانند براحتی فیلتر شوند. این قابلیت، به فرد استفاده کننده از سمعک این امکان را می دهد که اصوات مشابه را بطور واضح از هم تشخیص دهد و بشنود.

سمعکهای دیجیتال قابلیت انطباق و سازگاری دارند و بسته به نوع افت شنوایی فرد و نحوه رندگی و استفاده آنها از سمعک، می توانند تنظیم شوند. همچنین در این نوع سمعک ها، برنامه های از پیش تعریف شده ای برای استفاده از سمعک در محیطهای مختلف، تعبیه شده است. مثلا فرد می تواند بسته به محیطی که در آن قرار دارد برنامه مناسب با آن محیط را انتخاب کرده و از شنوایی شفاف و دقیق لذت ببرد. بطور مثال، برای محیطهای پر سر و صدا نظیر کنسرت و میهمانی، می توان برنامه مناسب را انتخاب کرد.

سمعک های هوشمند

سمعک های هوشمند نسل جدید و پیشرفته ی سمعک های دیجیتال هستند. ویژگی این سمعک ها این است که به دلیل داشتن ردیاب سیگنال گفتار، می توانند گوینده را در محیط اطراف جستجو کرده و صدای او را به صورت فوق العاده ای تقویت نمایند. این سمعک ها، به صورت همزمان صداهای مزاحم محیط اطراف را نیز حذف خواهند نمود.

بیماران استفاده کننده از این نوع سمعک، وضوح صدای فوق العاده ای را احساس کرده و از آن احساس رضایت فوق العاده ای می کنند. تنظیم این گروه سمعک، نیز با کامپیوتر انجام شده و بسته به نوع و مدل سمعک، در کانال ها و باندهای مختلف به صورت عالی قابل تنظیم است.


از دیگر مزایای سمعکهای دیجیتال می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تماشای تلویزیون در حالیکه با دیگر افراد در حال گفتگو و بحث هستند

تعیین موقعیت منبع صدا و اینکه صدا از کجا می آید

حذف صدای سوت و فیدبک هنگام صحبت با تلفن

امکان ایجاد ارتباط بیسیم با سیستمهای صوتی و تصویری نطیر گوشیهای موبایل، تلویزیون و کامپیوتر


سمعک های وایرلس

این روزها فن‌آوری وایرلس (برقراری ارتباط بی‌سیم) انقلابی را در عرصه تمامی خدمات تکنولوژی ایجاد کرده است. در زمینه شنوایی نیز این فن آوری به کمک آمده و در جدیدترین نسل سمعک ها از آن استفاده شده است. سمعک های وایرلس از همان نسل سمعک های هوشمند می باشد. یکی از مزیت های بارز این فناوری در شنوایی دو گوشی است (زمانی که از دو سمعک استفاده می شود). با این تکنولوژی هر دو سمعک به هم مرتبط می شوند و سمعک ها اطلاعات یکدیگر را دریافت می کنند و شنوایی طبیعی را شبیه سازی می کنند.

مزایای شنوایی دو گوشی:

  • درک بهتر سیگنال گفتار
  • وضوح بیش تر سیگنال گفتار
  • مکان یابی بهتر و دقیق تر منبع صوت
  • بالا رفتن میزان رضایت مندی بیمار از سمعک
  • احساس شنیدن صدای طبیعی توسط بیمار

از دیگر مزایای سمعک های وایرلس برقراری ارتباط آن با وسایل کمک شنیداری و تلفن های همراه هوشمند است که می توان بدون هیچ واسطه فیزیکی از شنیدن صدا لذت برد. همچنین می توان کنترل بلندی صدا را نیز از طریق آن کنترل کرد.

 

اجزای تشکیل دهنده سمعک

اجزای سمعک - ساختمان داخلی سمعک
اجزای داخلی سمعک

ساختمان سمعک با اینکه انواع مختلفی از سمعک وجود دارد ولی اجزای تشکیل دهنده آنها تقریبا مشابه است که به این شرح می باشد:

۱-میکروفون
۲-میکروچیپ یا همان پردازشگر
۳-تقویت کننده
۴-باتری
۵-رسیور

 

میکروفون در قسمت بیرونی سمعک قرار گرفته و وظیفه آن، دریافت صدا از محیط اطراف و تبدیل آن به سیگنالهای دیجیتال می باشد.
تقویت کننده، سیگنالهای دیجیتالی را تقویت می کند.

پردازشگر بصورت یک مینی کامپیوتر، عمل پردازش سیگنالهای دیجیتالی را انجام میدهد و قابلیت برنامه پذیر بودن سمعک ها و سازگاری آنها با نیاز های شنیداری فرد به کمک این میکروچیپ ها انجام می گیرد.

رسیور سیگنال های دیجیتالی پزداش شده را دوباره به امواج شنیداری تبدیل می کند.