دلایل کاهش شنوایی

شنوایی حس مهمی است که بخشی از ارتباطات ما را با جهان خارج امکان پذیر می‌سازد. با وجود آنکه کم شنوایی غالبا مشکل جسمی ایجاد نمی کند اما عوارض اجتماعی و روانی آن بسیار محرز است. این عوارض شامل محرومیت از ارتباط برقرار کردن با دیگران، انزوای اجتماعی، مشکلات حرفه ای، افسردگی و از دست دادن عزت نفس است. اما چه عواملی باعث کاهش و یا از دست دادن شنوایی می شوند، طی این مطلب با عوامل مختلفی که این عارضه را باعث می شوند، بیشتر آشنا می شویم:

 

 

شغل و شنوایی

شغل هایی که در معرض صدا قرار دارند

قرارگرفتن طولانی مدت در معرض صداهای بلند باعث از دست رفتن شنوایی می شود. مشاغل زیادی وجود دارند که با سطوح خطرناک صدا در کار مواجه هستند. بهترین پیشنهاد برای این دسته افراد استفاده از گوش گیر یا محافظ گوش است.

 

 

دارو و تاثیرات آن بر کم شنوایی

عوارض جانبی برخی از داروها از قبیل آنتی بیوتیک ها و داروهای سرطانی، کاهش شنوایی است. در برخی موارد این کاهش شنوایی زمانی باز می گردد که درمان را متوقف کنید اما در بعضی موارد هم می تواند دایمی باشد. استفاده منظم از آسپرین و استامینوفن می تواند خطر از دست رفتن شنوایی را افزایش دهد.

 

بیماری های شنواییبیمارهای مزمن

برخی بیماری‌های مزمن که مستقیما مربوط به گوش نیستند می‌تواند باعث افت شنوایی شوند. برخی با مختل کردن جریان خون به گوش داخلی یا مغز باعث آسیب می‌شوند. این شرایط عبارتند از بیماری‌های قلبی، سکته، فشار خون بالا، و دیابت. بیماری های نقص ایمنی مثل آرتروز رماتیسمی نیز می‌توانند با کاهش شنوایی ارتباط داشته باشند.

 

 

آناتومی گوشآناتومی گوش

امواج صوتی از طریق کانال گوش وارد گوش خارجی می شوند. این امواج پرده گوش و استخوان های کوچک که چکش و سندان نامیده می‌شوند، گوش میانی را به لرزه در می آورند. سپس لرزه‌ها به مایع حلزون گوش می‌رسند که موهای میکروسکوپی سیگنال‌های عصبی را به مغز فرستاده و صدا شنیده می‌شود. بنابراین آسیب به هر یک از این بخش ها، کاهش شنوایی را در پی خواهد داشت.

 

 

 

شلوغی و شنواییصداهای انفجاری

گاهی اوقات افت شنوایی در اثر صداهای بلند و ناگهانی اتفاق می افتد. ترقه‌، تیراندازی یا انفجارهای دیگر می تواند امواج‌های صوتی قوی را ایجاد کنند. این امواج می توانند پرده گوش را پاره کرده یا به گوش داخلی آسیب برسانند. این عارضه، ترومای آکوستیک نامیده می شود که ممکن است باعث آسیب دایمی و از دست دادن شنوایی شود.

 

 

هدفون و هندزفری شنواییهدفون و گوشی

استفاده از هدفون یا گوشی می تواند باعث تغییرات موقتی یا دایمی در قدرت شنوایی شود. هرچه صدا بلندتر و زمان گوش دادن بیشتر باشد، خطر نیز بیشتر می شود. بنابراین به افرادی که زیاد از هدفون استفاده می کنند، توصیه می کنیم که در هنگام استفاده از این وسیله صدا را پایین آورده و زمان گوش کردن را نیز محدود کنند.

 

 

جرم گوشتشکیل جرم گوش

جرم گوش از گوش و کانال آن در مقابل کثیفی و باکتری محافظت می کند. اما جرم گوش می تواند زیاد و سفت شود. این انسداد می تواند بر شنوایی اثر بگذارد. همچنین ممکن است باعث درد گوش یا احساس بسته شدن گوش شود. اما در صورت احساس انسداد جرم گوش، سعی نکنید آن را با گوش‌ پاک کن یا وارد کردن چیزی درون کانال گوش بیرون بیاورید. یک پزشک گوش، حلق و بینی می‌تواند سریع و راحت این کار انجام دهد.

 

افزایش سن شنواییافزایش سن

با بالارفتن سن قدرت شنوایی کاهش پیدا می کند.این مساله حتی اگر در سراسر زندگی از گوش های خود مراقبت کرده باشید هم ممکن است اتفاق بیفتد. معمولا افت شنوایی مربوط به سالخوردگی، با افت تدریجی سلول‌های مویی گوش داخلی ایجاد می شود. راهی برای جلوگیری از این نوع کاهش شنوایی وجود ندارد. اما با مراجعه به یک پزشک می توانید در ارتباط  با شنوایی بهتر، از او در خواست کمک کنید.

 

کودکی شنواییبیماری های دوران کودکی

بسیاری از بیماری های دوران کودکی می توانند باعث کاهش و یا از دست دادن کامل شنوایی شوند. عفونت گوش میانی به دلیل وجود مایع عفونت در شنوایی کودک تاثیر می گذارد. علاوه بر عفونت گوش، سایر عفونت ها نیز ممکن هستند که به گوش میانی یا داخلی آسیب وارد کنند و در شنوایی اختلال ایجاد کنند. از دیگر بیماری هایی که می توانند شنوایی کودکان را تحت تاثیر قرار دهند، می توان به آبله مرغان، آنفولانزا، سرخک، مننژیت و اوریون اشاره کرد. واکسیناسیون های به موقع می توانند از کودک شما در برابر این بیماری ها و عوارض ناشی از آنها محافظت کند.