علائم و نشانه های کم شنوایی

برای بسیاری افراد کم شنوایی به طور طبیعی و در طی پروسه سالمندی رخ می دهد. کاهش شنوایی همچنین می تواند ناشی از علل ژنتیکی، پزشکی، عفونتهای گوشی، بیماری، حوادث یا مواجه طولانی مدت با نویز باشد.

علائم کم شنوایی
علائم کم شنوایی

کم شنوایی:  پدیده ای شایع

کم شنوایی یکی از شایع ترین اختلالات در تمامی دنیا به شمار می آید که البته در بسیاری موارد به آن توجه لازم معطوف نگردیده است و این امر بسیار تأسف آور است زیرا کم شنوایی و عوارض روحی – روانی آن تا حد قابل توجهی درمان پذیر می باشند.

–  شنیدن بدون درک

کم شنوایی به معنای آن نیست که افراد مبتلا فقط بلندی صداها را کمتر می شنوند بلکه برخی صداها مانند F, th , sh به سختی شنیده می شوند. به همین علت افرادیکه از کم شنوایی رنج می برند اغلب ابراز می کنند که صحبتهای دیگران را می شنوند اما متوجه مفهوم صحبتها نمی شوند.

– مشکل فراتر از شنوایی …

با وجود آنکه کم شنوایی غالباً مشکل جسمی ایجاد نمی کند اما عوارض اجتماعی و روانی آن بسیار محرز می باشند. این عوارض شامل محرومیت از ارتباط برقرار کردن با دیگران، انزوای اجتماعی، مشکلات حرفه ای، افسردگی، انزوا و از دست دادن عزت نفس می باشند. کاهش شنوایی در کودکان چنانچه درمان نشود در تکامل زبان و گفتار و کسب مهارتهای گفتاری اختلال ایجاد می کند.

سمعک و شنوایی شناسی نیوشا

نشانه های کم شنوایی

—- چنانچه شک دارید که مبتلا به کاهش شنوایی هستید، به سؤالات زیر پاسخ دهید —-


آیا مکرراً از دیگران درخواست می کنید تا صحبتهایشان را تکرار کنند؟


آیا صدای رادیو و تلویزیون را نسبت به دیگران با صدای بلندتری گوش می کنید؟


آیا در محیطهای پر سروصدا برای فهم مکالمات دیگران دچار مشکل می شوید؟


آیا هنگامیکه دیگران با شما صحبت می کنند فکر می کنید آنها در حال زمزمه کردن هستند؟


آیا در مکالمات گروهی دچار مشکل می شوید؟


آیا در جهت یابی صداها دچار مشکل هستید؟

چنانچه حتی به یکی از سؤالات بالا پاسخ مثبت داده اید ممکن است دچار کاهش شنوایی باشید و بهتر است برای تعیین وضعیت شنوایی خود نزد یک شنوایی شناس بروید تا اقدامات لازم برایتان انجام گیرد.

شما تنها نیستید

چنانچه مبتلا به کم شنوایی باشید احتمالاً احساس می کنید تنها هستید و از زندگی لذت کافی را نمی برید. اطرافیان شما هم احتمالاً از وضعیت شما رنج می برند. بهتر است بدانید که شما تنها نیستید. تقریباً 1 نفر از هر 10 نفر مبتلا به درجاتی از کم شنوایی هستند و خوشبختانه 90% این افراد تنها با داشتن سمعک می توانند مشکلات خود را کاملاً برطرف نمایند.

http://www.instagram.com/nioushaclinic